آشنایی با روستای درغک

روستای درغکسایت مردم استان (ک و ب): ستار آتش سخن: در بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه از استان کهگیلویه و بویراحمد و در قلب بلندیهای پر فراز و نشیب زاگرس و در سرزمینهای نسبتاً ناهموار پایکوهی کوه سیاه، روستایی بزرگ اما ناشناخته و دیاری دیرپا به نام درغک خودنمایی می کند. این روستا در مجاورت کوه سیاه و در موقعیت ۵۰ درجه و ۲۰ دقیقۀ طول و ۳۱ درجه و ۱۳ دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع ۱۵۵۰ متری از سطح دریا واقع شده که به لحاظ ریخت شناسی به دو بخش درغک بالا و پایین تقسیم می شود و مرز جدا کنندۀ این دو بخش رودخانه ای فصلی است که در دره ای که همنام خود روستاست جریان یافته و آب آن به صورت چشمه از آبهای زیر زمینی جریان یافته از حوضه های آبریز کوه سیاه تغذیه و در اکثر ایام سال جاری است و تآمین کنندۀ آب مورد نیاز احشام  و همچنین بخشی از مصارف کشاورزی و صیفی جات روستا می باشد.

روستای درغک از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویر احمد است و در غرب این شهرستان و همچنین استان کهگیلویه وبویر احمد قرار دارد به گونه ای که از این روستا تا روستای رود زیر که از توابع شهر صیدون در استان خوزستان می باشد فاصله ی چندانی وجود ندارد.

 روستای درغک در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و به بیانی بهتر در زیر چتر یکی از کوههای نسبتا بلند سلسله جبال زاگرس به اسم پر مسمای کوه سیاه به حیات خود ادامه می دهد. سیاه از این جهت که بر خلاف بسیاری از کوههای دیگر که بدنه آنها سراسر سنگ است بدنه کوه سیاه از درخت و علف پوشیده شده است که اکثر درختان این جنگل سبز و دلنواز را درخت مقاوم،صبور وتنومند بلوط تشکیل می دهد.

آب مردم این روستا از چشمه ای به نام چشمه تنگ کوشک تامین میشد که در دهانه تنگ کوشک کوه سیاه قرار داشت و آب گوارای آن، حاصل آب شدن برفها بود. ولی حدود بیست سال پیش برای توسعه چشمه دولت مصمم شد،که نتیجه آن چیزی جز فرو رفتن چشمه به عمق خاک و نابودی آن نبود.

نزدیک به نود درصد جمعیت روستا ازطایفه عالی مهمد ایل بهمیی هستند و ده درصد دیگر را جمعیتی مشتمل از سادات عباسی و برادران ویسی تشکیل می دهند که به طور شگفت انگیزی کل جمعیت روستا با هم دیگر فامیل و ارتباط خانوادگی دارند.

نکته جالب در مورد این روستا علاقه بیش از حد اکثریت دانش آموزان روستا به تحصیلات، بالاخص تحصیلات عالیه است و همین علاقه موجب شده است که در حال حاضر در همه مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکتری فارغ التحصیل داشته باشد.

شغل اصلی مردم روستا دامداری و کشاورزی بود که در حال حاضر این اصل یک فرع شده است و تعداد زیادی معلمی را و همچنین دیگر کارهای  دولتی و عده کثیری شغل آزاد را برگزیدند که با این وجود همین اشخاص نیز در فصل شخم زمینهای خود را شخم میزنند و در فصل درو آن را درو میکنند و با وجود درآمد کمی که کشاورزی برای آنها دارد به برکت آن واقفند.

روستای درغک آب و هوایی سرد دارد، باران نسبتا کافی می بارد، سالی تقریبا سه چهار باری در خود روستا برف می بارد، سردی هوا تا اواسط اردیبهشت ادامه دارد، تابستان خنک است، یک پنکه سقفی کافی است،مردمی با صفا دارد…………….

نظرات

قوام امیان
پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ - ۳:۱۶ ق.ظ

سلام به نظرم اگه مشخصاتی در مورد قدمت و جمعیت و احیانا ادرس ومشخصات سیاحتی وزیارتی روستاواطراف ان را در معرض دیدعموم میذاشتین جالب تر میشد. با تشکر از زحماتت

اعظم اتش سخن
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۱ ق.ظ

دست به دست هم دهیم به مهر میهن خویش راکنیم باسلام باتشکراززحمات شما درراستای شناخت هرچ بیشترخاک مادریمان نگاه به تاریخچه اداب ورسوم اهمیت خاصی درنگاه ونگرش مردم نسبت به شهرهاوروستاهاداردبرای جذابیت هرچه بیشتراین اداب ورسوم عکسهاوفعالیت های خاصی راازنحوه وچگونگی شیوه زندگی انهادرتمامی فصول می طلبدکه این کارازعهده چندین تن ازدوست داران فرهنگ وهنرروستاخصوصافرهنگیان محترم ودانش اموختگان عزیزبرمی اید ان شاالله

اعظم اتش سخن
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۹ ق.ظ

دست به دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم اباد باسلام وتشکراززحمات شمادرراستای شناخت هرچه بهترخاک مادری نگاه به تاریخ اداب ورسوم یک شهریاروستااهمیت خاصی برای شناخت ان مکان دارددرهمین اندیشه جدیداستفاده ازفعالیت هاخصوصاعکس درهمه فصول وشیوه نمادین زندگی انها برجذابیت هرچه بیشتراین شهروروستاها افزوده خواهد شدبرای جذابیت هرچه بیشتراین روستامی توان این هدف راانجام دادالبته باکوشش شماوهمکاری مضاعف ازدانش اموختگان وفرهنگیان محترم…….. ان شالله

جلال الدین ارغیده
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۲ - ۴:۰۲ ب.ظ

اولین بار بود که دیدم خیلی خوب بود خصوصا عکس هایی که گذاشته بودی همین که به فکر طایفه و روستای خودتان هستید خیلی خوب و مثبت میتونه باشه .موفق باشی

امیرعلی آریایی
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۶ ب.ظ

مرسی از زحماتتون

سیاوش جهانی
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۸ ق.ظ

برای اولین بار آن هم بخاطر نام کوه سیا ه زحمت کشیده در باره قدمت وجه تسمیه نام روستا برایمان بنویسد با تشکرذ سیاوش جهانی

سلمان جهانگرد
یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۸ ق.ظ

اگه میگفتید جمعیت اون چقدره بهتر می شد